کد خبر: ۲۳۵۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۵
عبدالله شهبازی
نیک نیوز: محور روسیه- ایران جایگزین محور آمریکا- اسرائیل در خاورمیانه می‌شود 

تحلیل ورلد تریبون، ۴ اکتبر ۲۰۱۵ درباره تحولات سوریه مهم است. ترجمه‌اش می‌کنم: 
پرزیدنت بشار اسد می‌گوید که سرنوشت خاورمیانه به موفقیت دخالت روسیه در سوریه علیه داعش، پس از شکست ائتلاف آمریکا و متحدانش، بستگی دارد. اسد در گفتگوی ۴ اکتبر با شبکه خبر ایران گفت: ائتلاف روسیه، سوریه، عراق و ایران باید پیروز شود وگرنه تمام منطقه نابود خواهد شد. شانس موفقیت این ائتلاف زیاد است و کم‌اهمیت نیست. 

برخی دولت‌های غربی و منطقه خلیج [فارس‌]، پس از جنگی که بیش از ۲۴۰ هزار کشته و صدها هزار آواره بر جای نهاد، همچنان اصرار دارند که بشار اسد باید ساقط شود. اسد می‌گوید: اگر با برکناری من مشکل حل می‌شود،‌من کنار خواهم رفت. 

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در ۴ اکتبر تأکید کرد که پرزیدنت پوتین باید در سوریه «تغییر جهت» بدهد و بپذیرد که اسد باید برود. کامرون گفت: تراژیک این است که بیشتر حملات هوایی روسیه، تا آنجا که ما می‌توانیم رصد کنیم، در مناطقی است که نه در کنترل داعش بلکه در کنترل سایر مخالفان رژیم [اسد] است. 

سخنگوی پوتین ادعای کامرون را، و تفکیکی را که غرب میان تروریست‌های داعش و سایر گروه‌های شورشی قائل است، به چالش کشید. دمیتری پسکوف [سخنگوی کرملین]‌ در ۳ اکتبر گفت: پرزیدنت پوتین به این موضوع به شدت علاقمند است و در پی آن است که تفاوت میان اپوزیسیون معتدل و غیرمعتدل را در سوریه بفهمد. تاکنون کسی نتوانسته به درستی این اپوزیسیون معتدل را توضیح بدهد. 

در همین حال، فیصل الیافعی، سرمقاله‌نویس روزنامه نشنال امارات متحده عربی، به رویتر می‌گوید خاورمیانه دیگر روی اقدام پرزیدنت اوباما حساب نمی‌کند. او می‌افزاید: پس از یورش روسیه به سوریه به آمریکا و متحدانش تنها به چشم گروهی بی‌برنامه نگریسته می‌شود. به گفته یافعی، هدف روسیه و ایران چیزی کمتر از جایگزینی محور آمریکا- اسرائیل با محور خودشان نیست. یافعی می‌افزاید: آمریکا نمی‌خواست بهیچوجه [در سوریه] دخالت کند، پس چرا حالا ناگهان می‌خواهد دخالت می‌کند؟ آنجا منطقه آزاد برای پوتین و روس‌ها است. 

At stake in Syria: Replacing the U.S.-Israel axis with that of Russia and Iran
Sunday, October 4th, 2015 
World Tribune

نام:
ایمیل:
* نظر: