کد خبر: ۲۷۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۴
وزیر حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد این کشور هنوز در حال بررسی علل وقوع فاجعه خونین منا در مراسم حج است.
نیک نیوز: وزیر حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد این کشور هنوز در حال بررسی فاجعۀ خونین منا در مراسم حج سال 1394 در مکه است.

محمد بنتین، سه‌شنبه (18 خرداد) در حاشیه یک نشست خبری در شهر جده گفت: «ما قبل از این هم این موضوع را بررسی کرده‌ایم و تحقیقاتمان ادامه دارد، انشاالله با اقدامات پیشگیرانه‌ای که اتخاذ می‌کنیم، اتفاق پارسال تکرار نخواهد شد.»

شاهزاده محمد بن نایف آل سعود، وزیر کشور عربستان، که رئیس کمیته حج است، پس از فاجعه منا در تاریخ 24 سپتامبر (2 مهر 94) دستور بررسی علت آن را صادر کرد، اما از آن زمان تا کنون هیچ گزارشی در این مورد ارائه نشده است.

وزیر حج و عمره عربستان این سخنان را پس از جلسه‌ای برای بررسی «طرح موسوم به دگرگونی ملی» (NPT) بیان کرد.

عربستان قصد دارد در چارچوب این برنامه شمار حجاج عمره را تا سال 2020، از 6 میلیون به 15 میلیون در سال افزایش دهد.

بنتین افزود وزارت حج و عمره عربستان سعودی نیز همانند سایر وزارتخانه‌ها برای اجرای «طرح دگرگونی ملی» برنامه‌هایی دارد.

وی افزود، این امر سبب افزایش امنیت خواهد شد، چون بر اساس این طرح، مقامات سعودی «آماده هستند مراحل و خدمات حج را ارتقاء دهند و هرجا اشتباهی رخ داد، به امید خدا دست کم بتوانیم پیش از آنکه اتفاق جدی بیفتد، اقدام کنیم.»

وزیر حج و عمره عربستان همچنین مدعی شد این وزارتخانه قصد دارد با بهره‌گیری از فناوری، نظارت بهتری بر روند برگزاری حج داشته باشد.

در مناسک حج واجب، در اوایل مهر ماه 1394 در اثر سوء مدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، شمار زیادی از زائران خانه خدا جان باختند.

مقامات ریاض مدعی هستند در فاجعه منا حدود 770 نفر جان باختند، در حالی که خبرگزاری آسوشیتدپرس از جان باختن بیش از 2 هزار زائر در این حادثه خبر داد.

سالِ گذشته بسیاری ضعف ریاض را در مدیریت مناسک حج مورد انتقاد قرار دادند.

فاجعه منا چند روز پس از آن روی داد که بر اثر سقوط جرثقیل در مکه بیش از 100 زائر کشته و 200 نفر دیگر زخمی شدند.

افزون بر آن، در همان سال، دو حادثه آتش‌سوزی مهیب نیز در دو هتل در شهر مکه روی داد که در این حوادث نیز چندین زائر زخمی شدند.


نام:
ایمیل:
* نظر: