کد خبر: ۳۱۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
به اعتقاد کارشناس مسائل اوراسیا، سفر ملک سلمان به روسیه می­‌تواند پیامی برای آمریکایی‌ها داشته باشد که اگر حمایت لازم از سوی ترامپ انجام نشود، عربستان می‌تواند به سمت گزینه‌های دیگری حرکت کند.
نیک نیوز: «شعیب بهمن»، کارشناس مسائل اوراسیا در خصوص اهداف سفر پادشاه عربستان به مسکو به عنوان نخستین سفر یک پادشاه سعودی به این کشور و پیام آن به متحدان غربی ریاض، با اشاره به اینکه سفر ملک سلمان به روسیه حامل پیامی به واشنگتن است، بیان داشت: مباحث مختلفی چون مسائل دوجانبه از جمله قراردادهای نفتی و تعیین آینده بهای نفت در حال حاضر در روابط روسیه و عربستان مطرح است.

وی با توجه به اینکه هر دو کشور جزء بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت به‌ حساب می‌آیند، افزود: این مسئله در روابط طرفین به عنوان موضوع پررنگی مطرح است. روس‌ها تمایل دارند در صنایع نفت و گاز عربستان سرمایه‌گذاری نیز داشته باشند.

کارشناس مسائل اوراسیا با تأکید بر اینکه بحث انرژی و نفت در روابط مسکو و ریاض بسیار مهم است، گفت: هرچند که در حاشیه این موضوع قراردادهای تجاری از جمله معاملات تسلیحاتی نیز مطرح شده است؛ اما سابقه روابط روسیه و عربستان و وابستگی‌های ریاض به آمریکا نشان می‌دهد که پیش از این نیز توافق‌نامه‌های تسلیحاتی بین دو طرف چندان به مرحله اجرا نرسیده است و صرفاً در حد توافقنامه باقی مانده است.

وی با اشاره به دلیل اصلی سفر ملک سلمان به روسیه تأکید کرد: آنچه در شرایط کنونی پادشاه عربستان را مجاب کرده که برای اولین بار سفری به روسیه داشته باشد، بیش از روابط دوجانبه به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط می‌شود.

بهمن با توجه به اینکه عربستان سعودی در حال حاضر در اهداف منطقه‌ای خود ناکام مانده است، اشاره داشت: ریاض هم در سوریه و هم در تجاوز نظامی به یمن شکست خورده است. عربستان در هیچ­کدام از آن­ها به اهداف از پیش تعیین‌ شده خود دست نیافته است.

وی با تأکید بر بحران­های موجود در سیاست خارجی عربستان گفت: وضعیت سیاست خارجی عربستان سعودی در سطح منطقه به واسطه بحران میان این کشور و قطر تا حد زیادی متزلزل شده که این موضوع باعث فاصله گرفتن ترکیه از عربستان نیز شده است.

کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به ناکام ماندن سعودی­ها از حمایت واشنگتن تأکید کرد: مجموعه این مسائل سعودی‌ها را به این نتیجه رسانده که برخی از مواضع خود را در سیاست­ خارجی تغییر دهند. خصوصاً سعودی­ها حمایتی هم که فکر می‌کردند از سوی آمریکای ترامپ وجود دارد، کسب نکرده­‌اند؛ بنابراین این سفر از این بعد نیز می‌تواند مورد برسی قرار گیرد.

وی با توجه به پیام­‌های سفر ملک سلمان به روسیه اشاره داشت: اولاً عربستان سعودی قصد دارد برخی­ از رویه­‌های گذشته خود را در سطح منطقه تغییر دهد؛ لذا علاقه‌مند است روابط خود را با بازیگران پرنفوذ منطقه چون روسیه مجدداً برقرار کند. ثانیاً این سفر می­‌تواند پیامی برای آمریکایی‌ها داشته باشد که اگر حمایت لازم از سوی ترامپ انجام نشود، عربستان می‌تواند به سمت گزینه‌های دیگری حرکت کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: