کد خبر: ۳۱۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
نمایندۀ ارشد حزب دموکرات در مجلس سنای آمریکا اعلام کرد، کمیتۀ قضایی این مجلس در نظر دارد رئیس جمهور دونالد ترامپ را به اتهام اطاله دادرسی در روند بررسی پروندۀ تبانی با روسیه تحت پیگرد قرار بدهد.
نیک نیوز: دایان فاین استاین، قائم مقام کمیتۀ قضایی مجلس سنا در گفتگو با برنامۀ میت دِ پرس شبکۀ ان بی سی اعلام کرد: داریم عناصری را گردآوری می کنیم که بر اساس آن رئیس جمهور ترامپ را به اتهام اطاله دادرسی تحت پیگرد قانونی قرار بدهیم.

این رویداد پس از آن اتفاق افتاد که دونالد ترامپ در پیامی توئیتری نوشت علت برکناری مایکل فلین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دروغگویی بوده است.

ترامپ در پیامش نوشت: «مجبور بودم ژنرال فلین را برکنار کنم زیرا او به معاون رئیس جمهور و به اف بی آی دروغ گفت. او به خاطر دروغگویی گناهکار شناخته شد. شرم آور است زیرا اقدام های او در جریان انتقال قدرت قانونی بود. هیچ چیزی برای پنهان کاری وجود نداشت».

کاخ سفید یکشنبه تلاش کرد از آسیبی که این پیام به ترامپ وارد می کند بکاهد و برای این منظور مدعی شد پیام توئیتری را یکی از وکلای ترامپ فرستاده است.

 به گزارش سی ان ان، اعضای کمیتۀ قضایی مجلس سنا در مسیر کشف حقیقت در پروندۀ تبانی با روسیه با مشکلات بسیاری روبرو شده اند و برای این کار اسنادی را از پسر بزرگ ترامپ، دامادش جرد کوشنر، و دیگران گردآوری کرده اند. علت متهم شدن ترامپ به اطاله دادرسی نیز این است که تاکنون دوتن از نزدیکان او برای دروغگویی گناهکار شناخته شده اند.

فاین استاین گفت: فکر می کنم آنچه که شاهدش خواهیم بود گردآوری عناصری است که اتهام اطاله دادرسی را مطرح می کند. داریم می بینیم کاخ سفید نگرشی شتابزده و دیوانه وار به این موضوع دارد، سخنانی که هر روز بیان می شود، پیام های توئیتری پی در پی، و مهم تر از همه رویدادهایی که به برکناری جیمز کومی، مدیر پیشین اف بی آی ختم شد. به عقیدۀ من کومی برکنار شد زیرا با پنهان کاری در پروندۀ تبانی با روسیه موافقت نکرد. این اطاله دادسی است.  

فاین استاین، نماینده دموکرات کالیفرنیا در مجلس سنای آمریکاست و برای اعلام جرم کردن ضد رئیس جمهور به کمک رئیس کمیته قضایی سنا که جمهوریخواه است نیاز دارد. بعید به نظر می رسد چاک گرسلی، نماینده جمهوریخواه آیووا در این مسیر گام بردارد اما کمیتۀ قضایی همچنان دارد دیگر زوایای پروندۀ تبانی با روسیه را بررسی می کند.

سخنان فاین استاین پس از آن مطرح شد که یکی از دستیاران ارشد کاخ سفید به اتهام هایی که بازپرس ویژه رابرت مولر در پروندۀ بازرسی از نقش روسیه در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در آمریکا ضد او مطرح کرد مجرم شناخته شد. مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی به جرم دروغ گفتن به اف بی آی، پلیس آمریکا درباره تماس به مقام های روسی گناهکار شناخته شده است. این جرم از آنجا اهمیت دارد که فلین را مجبور خواهد ضد دیگر همکارانش که در حلقه داخلی ترامپ قرار دارند شهادت بدهد.

فاین استاین در توجیه علت اتهام اطاله دادرسی هم گفت: هم اکنون چهار مورد اعلام جرم اتفاق افتاده و دادخواست صادر شده است؛ فکر می کنم برخی سخنانی که بیان می شود نیز این اتهام را اجتناب ناپذیر می کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: