کد خبر: ۳۲۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
مدیر گمرک چهارمحال وبختیاری با بیان اینکه ۷۰ درصد صادرات این استان به عراق است، افزود: تغییرات و وضع مقررات جدید تعرفه وارداتی از سوی عراق، عامل اصلی در کاهش ۱۰ درصدی صادرات استان به این کشور در سال جاری بوده است.
نیک نیوز: اسماعیل الله‌دادی روز سه‌شنبه افزود: با توجه به حضور فراگیر کالای کشورهایی نظیر عربستان و ترکیه در عراق با استاندارد بالا و قیمت مناسب، این کشور اقدام به بالابردن استانداردهای واردات و تغییرات تعرفه‌ای کرده است.

وی بیان کرد: برای تثبیت صادرات، تولید کنندگان باید اقدام به شناسایی بازارهای جدید بین‌المللی نمود، ضمن آنکه ارتقای سطح کیفی کالاها و بسته‌بندی مرغوب و تولید براساس استانداردهای جدید از دیگر اقدامات ضروری است.

الله‌دادی همچنین راه‌اندازی اتحادیه و تشکل‌های صادراتی در استان با همکاری اتاق بازرگانی را راهکار دیگری برای تثبیت و یا افزایش میزان صادرات عنوان کرد.

مدیر گمرک چهارمحال وبختیاری در ادامه درباره افزایش ۱۵۴ درصدی ارزش واردات طی ۹ ماه امسال با ذکر این نکته که تمامی کالاهای وارداتی به این استان مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای است، افزود: عمده این واردات به دلیل راه‌اندازی خطوط تولید واحد پتروشیمی لردگان بوده است.

الله‌دادی پیش‌بینی صادرات از گمرک استان را ۹۵ میلیون دلار برای سال جاری عنوان کرد.

۲۷ هزار و ۹۶۲ تن کالا به ارزش ۶۴ میلیون و ۶۶۵ هزار دلار کالا طی ۹ ماه سال جاری از چهارمحال و بختیاری به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۱۰ درصد و از نظر وزنی ۲۳ درصد کاهش داشته است.

همچنین واردات کالا به استان طی ۹ ماه امسال ۱۲ هزار و ۹۱۶ تن به ارزش ۱۳۶ میلیون و ۷۹۶ هزار دلار بوده که ۱۵۴ درصد از نظر ارزش و به لحاظ وزنی ۵۸ درصد افزایش داشته است.

کالاهای صادر شده از این استان را لوازم خانگی، مصنوعات پلاستیکی، کاشی و سرامیک، لبنیات، موکت، مغز بادام، ماشین آلات و دستگاه‌های برقی و مصنوعات فلزی شامل می‌شود که به کشورهای عراق، هندوستان، امارات، افغانستان و پاکستان صادر شده است.

همچنین ماشین‌آلات خط تولید، ابریشم خام، ماشین آلات و دستگاه‌های برقی و مصنوعات فلزی از مهمترین اقلام کالاهای وارداتی از کشورهای چین، ایتالیا، ازبکستان، امارات و اتریش به این استان بوده است.

از حدود یک‌هزار واحد تولیدی و صنعتی فعال در چهارمحال وبختیاری حدود ۴۰ واحد، امسال صادرات کالا به خارج از کشور داشته است.نام:
ایمیل:
* نظر: