کد خبر: ۳۲۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۵
زنان، با بالا رفتن سن و ورود به دوران یائسگی، اغلب با مشکلات بدنی جدیدی مواجه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، گرگرفتگی است.
نیک نیوز: گرگرفتگی ازجمله شایع‌ترین شکایت‌های زنان در دوران یائسگی است که به دنبال کمبود هورمون زنانه استروژن اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگی عبارت‌اند از: احساس گرمای شدید و ناگهانی در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق کردن و همچنین علائمی مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگیجه، ضعف و حتی غش.

گُرگرفتگی بر روی خلق فرد، حافظه، فعالیت جنسی، کیفیت زندگی و عملکرد اجتماعی زنان اثر دارد و همچنین موجب تحریک‌پذیری، افسردگی، کاهش تمرکز و خستگی فرد می‌شود. بنابراین درمان صحیح این مشکل که از عوارض یائسگی است، اهمیت زیادی دارد.شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگی عبارت‌اند از: احساس گرمای شدید و ناگهانی در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق کردن و همچنین علائمی مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگیجه، ضعف و حتی غش.

شایع‌ترین روش برای درمان گرگرفتگی، استفاده از هورمون درمانی )استروژن به‌تنهایی یا استروژن به‌علاوه پروژسترون( است. اما چنین درمانی ممکن است عوارضی مانند حملات قلبی، سکته، سرطان سینه، سرطان و افسردگی را ایجاد کند. علاوه بر این حدود 10 درصد از خانم‌ها به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها، ممنوعیت مصرف استروژن دارند.

لذا امروزه استفاده از درمان‌های جایگزین مانند انواع ترکیبات گیاهی، طب سوزنی، ماساژ درمانی، ورزش، رژیم‌های غذایی و یوگا که اغلب ارزان‌تر هستند و عوارض کمتری نیز دارند موردتوجه قرار گرفته‌اند.

در این رابطه، محققین دانشگاه علوم پزشکی تهران در پژوهشی جامع و مروری، به بررسی و شناسایی گیاهان دارویی مرتبط با درمان گرگرفتگی پرداخته‌اند.

محققین فوق برای بررسی مطالعات کارآزمایی بالینی انجام‌شده برای بهبود گرگرفتگی در زنان یائسه، در پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی Scopus, Web of Scienceو Medline به جستجو پرداختند.

در این جستجو، مقالات مربوط به مطالعاتی که نمونه بررسی آن‌ها، زنان در محدوده سنی 40 تا 60 با یائسگی طبیعی بودند و ضمن شکایت از گرگرفتگی، در حال درمان با داروی خاصی نبودند، به‌طور جامع بررسی شدند.

نتایج این بررسی نشان داد که گیاهان دارویی متعددی مانند سویا (Glycine max)، کوهوش سیاه (Cimicifuga racemose)، پنج‌انگشتی (Vitex agnus-castus)، شیرین‌بیان (Glycyrrhiza glabra)، شنبلیله (Trigonella foenum-graecum)، رازک (Humulus lupulus)، سنبل‌الطیب (Valeriana officinalis)، دانه کتان (Linum usitatissimum)، مریم‌گلی (Salvia officinalis)، بادیان (Pimpinella anisum)، شبدر قرمز(Trifolium pretense) ، گل راعی (Hypericum perforatum)  و جینکو (Ginkgo biloba)  می‌توانند در کاهش گرگرفتگی در زنان یائسه نقش داشته باشند.

در این بررسی مشخص شد که بیشترین مطالعات انجام‌شده در این خصوص، روی گیاه سویا با 20 مطالعه بوده است که در 11 تای آن‌ها، به اثربخشی مصرف سویا در کاهش تعداد و شدت گرگرفتگی اشاره شده بود. محققین در این مطالعات پیشنهاد کرده بودند که زنان یائسه به استفاده از سویا جهت رفع مشکلات یائسگی تشویق شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر: