کد خبر: ۳۲۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: بالگردهای نیروی هوافضای سپاه صبح امروز لاشه هواپیمای آسمان را در ارتفاعات کوه دنا پیدا کردند.
نیک نیوز: لاشه هواپیمای تهران - یاسوج در منطقه دنا پیدا شد.

اعزام تکاوران ارتش به موقعیت اعلام شده سقوط هواپیما
سخنگوی ارتش گفت: تیم‌های تکاور نیروی زمینی ارتش، پیشروی زمینی خود را به سمت محل اعلام شده سقوط هواپیمای تهران- یاسوج آغاز کردند.  امیر سرتیپ شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران، درباره آخرین اقدامات ارتش برای جستجو و پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران_ یاسوج، اظهار کرد: پس از اعلام موقعیت دقیق لاشه هواپیمای ATR72 شرکت‌ آسمان در ارتفاع 4000 متری و محدوده نقول تیم‌های تکاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیشروی زمینی خود را به سمت محل اعلام شده آغاز کردند. سخنگوی ارتش ادامه داد: تیم‌های تکاور ارتش شامل کوهنوردان و نیروهای مخصوص به سمت نقطه مورد نظر حرکت کردند، البته رسیدن به منطقه مورد نظر به دلیل صعب‌العبور بودن کار نسبتا سختی است. وی ادامه داد: از سوی مقابل بالگردهای هوانیروز با پرواز در نقطه اعلام شده در حال بررسی امکان هلی‌بورن نیروها هستند؛ امکان دارد کار هلی‌بورن کمی دشوار باشد، اما جانشین فرمانده نیروی زمینی و فرمانده هوانیروز و چندتن از فرماندهان پایگاه‌های نیروی هوایی با گشت‌های هوایی در حال بررسی امکان این کار هستند، ممکن است کار هلی‌بورن دشوار باشد. تقی‌خانی تصریح کرد: امیدواریم با وجود اینکه منطقه صعب‌العبور است و شرایط جوی نامساعد اما تیم‌های زمینی هرچه سریعتر خود را به نقطه اعلام شده برسانند. سخنگوی ارتش با بیان اینکه پس از اعلام سقوط هواپیمای تهران_ یاسوج تیم‌های ارتش به سمت منطقه سقوط حرکت کردند، افزود: امروز با بهتر شدن شرایط جوی تعدادی از جنگنده‌های RF4 و F14 نیروی هوایی از پایگاه‌های اصفهان و شیراز برای شناسایی و کمک به روند جست‌جو و عکسبرداری هوایی چندین سورتی پرواز انجام دادند. وی ادامه داد: در کنار این پرنده‌ها پایگاه هوانیروز ارتش در اصفهان به صورت دائم فعال بوده و بالگردهای خود را به منطقه اعزام کرده تا منطقه مورد نظر را مورد جستجو و فرماندهان و مسئولین ستاد بحران را در مناطق مستقر کند. تقی‌خانی ادامه داد: در حال حاضر تیم‌های تکاور، پهپادها، بالگردها و جنگنده‌های ما در منطقه حضور دارند و طی آخرین اطلاعاتی که از منطقه به دست ما رسید نشان از این داشت که اتحادی بسیار خوب بین نیروهای عمل کننده و امدادی وجود دارد؛ همه یگان‌ها دست به دست هم دادند تا هرچه سریعتر عملیات جستجو به نتیجه برسد.


جعبه سیاه امروز از هواپیما خارج می‌شود
    دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: اگر شرایط مناسب باشد جعبه سیاه امروز از هواپیما خارج و به متولیان شرکت آسمان تحویل می‌شود.
  مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هوایی درباره آخرین وضعیت کشف جعبه سیاه هواپیمای atr اظهار داشت: جعبه سیاه هواپیمای atr یک شکل نارنجی در دم این هواپیما است و با توجه به شدت سانحه احتمال جدا شدن جعبه سیاه از دم هواپیما وجود دارد. وی فزود: به طور قطع کارشناسان صنعت باید اقدام به جداسازی جعبه سیاه از هواپیما کنند و در این لحظه نیروهای منطقه باید مراقب باشند تا جعبه سیاه تحت حفاظت آنها از هواپیما خارج و به متولیان شرکت تحویل داده شود. سامانی تاکید کرد: احتمال اینکه جعبه سیاه از هواپیما خارج شده باشد وجود دارد بنابراین باید نیروهای منطقه نسبت به حفاظت از آن اقدام کنند تا فرد غیرکارشناس نسبت به جابجایی آن و دسترسی به آن اقدام نکند. وی ادامه داد: با توجه به تصاویر منتشر شده دم هواپیما یا همان سکان عمودی atr سالم مانده است بنابراین احتمال اینکه جعبه سیاه از هواپیما کنده نشده باشد نیز وجود دارد اما باید توسط کارشناسان از بدنه خارج شود. وی تاکید کرد: در سانحه هوایی که در قزوین رخ داد متاسفانه جعبه سیاه از هواپیما خارج و ضربه دیده بود بنابراین با توجه به شدت سانحه احتمال اینکه در این سانحه هم جعبه سیاه از هواپیما کنده شده باشد دور از ذهن نیست. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره مدت زمان عملیات خارج‌سازی جعبه سیاه از هواپیما اظهار داشت: اگر شرایط مناسب باشد و دم هواپیما آسیبی ندیده باشد همین امروز جعبه سیاه خارج و تحول متولیان می‌شود.

در تصاویر گرفته‌ شده حتی آرم و نشان هواپیما هم به خوبی مشخص است
 سخنگوی سپاه پاسداران از پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج توسط بالگردهای نیروهای هوا فضای سپاه خبر داد. سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: به یاری خداوند صبح امروز سه‌شنبه بالگردهای نیروی هوا فضای سپاه در حین جست‌وجو برای یافتن لاشه هواپیمای آسمان که از تهران عازم یاسوج بود، لاشه این هوایپیما را حدود ساعت 9:50 دقیقه در ارتفاعات کوه دنا کشف کردند.  سخنگوی سپاه اظهار داشت: در ساعت 9:55 دقیقه آقای سلطانی متخصص امداد و نجات نیروی هوافضای سپاه مستقر در بالگرد این نیرو که هدایت آن را کاپیتان فراهانی و کاپیتان جلالیان عهده دار بودند، خبر کشف لاشه هواپیما را به فرماندهی کنترل هوایی نیرو اعلام کردند.  وی افزود: تیم جستجو و نجات نیروی هوافضای سپاه با انجام عملیات ویژه با دو فروند بالگرد به مختصاتی که پهبادها اعلام کرده بودند اعزام و موفق شدند لاشه هواپیمای ATR شرکت هواپیمایی آسمان را در مختصات جغرافیایی NC4208 و E514293 کشف و شناسایی کنند.  سردار شریف پیدا شدن محل سقوط هواپیما را موجب سهولت در اقدامات امدادی دانست و گفت: هم اکنون گروههای جستجوگر و دستگاههای امدادی در منطقه با تمرکز بر این نقطه می توانند با دقت و سهولت خود را به محل برسانند.  وی یادآور شد: در تصاویر گرفته‌ شده حتی آرم و نشان هواپیما هم به خوبی مشخص است و پیدا شدن محل سقوط این هواپیما دیگر قطعی است. 

استاندار اصفهان جزئیات پیدا شدن لاشه هواپیما را تشریح می کند
 استاندار اصفهان جزئیات پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران - یاسوج را برای خبرنگاران تشریح می کند. نشست خبری استاندار اصفهان دقایقی دیگر با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران استان اصفهان در محل استانداری اصفهان برگزار می شود.  این نشست به منظور تشریح جزئیات پیدا شدن لاشه هواپیمای سقوط کرده در مسیر ترهان - یاسوج که صبح امروز با استفاده از بالگرد هوافضای سپاه کشف شد، خواهد بود.

عزیمت تیم‌های کوهنوردی به سمت محل سقوط هواپیمای آسمان
  سرتیم گروه کوهنوردی اعزامی به دنا کوه سمیرم گفت: تیم‌های کوهنوردی در حال حرکت به سمت محل سقوط هواپیمای آسمان در ارتفاعات دنا کوه هستند. سید یونس موسوی اظهار داشت: تیم‌های کوهنوردی در حال عزیمت به سمت قله 4 هزار متری هستند.  وی ادامه داد: تیم‌های زمینی که در حال حرکت به سمت محل سقوط هواپیما تهران-یاسوج هستند و عده‌ای دیگر نیز در نزد بالگردها آماده اعزام به همان محل هستند.  سرتیم گروه کوهنوردی اعزامی به دنا کوه سمیرم با بیان اینکه 4 بالگرد آماده هست تا نیروها را با تجهیزات انتقال دهند، گفت: با توجه به ارتفاع بلند قله دسترسی به لاشه هواپیما بسیار سخت است.  وی با بیان اینکه همچنان منتظر دریافت دستور پرواز بالگرد هستیم، خاطرنشان کرد: با توجه به محل سقوط هواپیما و شرایط سخت دسترسی شاید انتقال اجساد طول بکشد اما امیدوار هستیم شرایط آب و هوایی اجازه فعالیت را بدهد.

جست و جوی نیروهای هلال احمر در شعاع محل سقوط

مدیرعامل هلال احمر اصفهان از جست و جوی نیروهای هلال احمر در شعاع محل سقوط هواپیما خبر داد.محسن مومنی با اشاره به اعزام کارشناسان شرکت هواپیمائی آسمان به محل سقوط، اظهار داشت: با توجه به اینکه لاشه هواپیما پراکنده شده است کارشناسان هم اکنون وظیفه پیدا کردن جعبه سیاه را بر عهده گرفته اند.  وی افزود: شعاع محل پیدا شده در حال حاضر مورد جست و جوی نیروهای هلال احمر قرار گرفته است.

محل دقیق برخورد با کوه
کاپیتان «نوری» :۳۰ متر پایین‌تر از نوک یکی از قله‌ها، محل برخورد هواپیمای «ای تی آر» با ارتفاعات دنا بوده است.
 از لاشه هواپیما تصویربرداری کردم و حتی لوگوی شرکت آسمان نیز در تصاویر من مشخص است
کاپیتان پاسدار سهیلی هم گفت : هواپیما در مسیر پروازی خود به حدودا  ۳۰۰ متر پایین تر از نوک قله برخورد کرده است. هواپیما دقیقا در مسیر پروازی خود بوده و به نوک قله برخورد کرده و قطعه قطعه شده است و تنها بخشی از بدنه که آرم شرکت آسمان بود مشاهده می شود. شیب این قسمت از کوه بسیار زیاد است و امکان نشست بالگرد به هیچ وجه وجود ندارد و تنها کوهنوردان می توانند اجساد را منتقل کنند.از صبح جستجو را آغاز کردیم و پس از ۱.۵ ساعت پرواز در مسیر پروازی هواپیما لاشه مشاهده شد.
از وضعیت پیکر قربانیان اطلاعی بدست نیامده است
  سخنگوی اورژانس گفت : در محل سقوط هواپیما دو متر برف وجود دارد و از وضعیت اجساد جانباختگان اطلاعی در دست نیست

جلسه بررسی تصاویر

بالگردهاي سپاه، قطعاتي شبيه به بقاياي يك هواپيما را در ارتفاعات ديده اند و عكسبرداري كرده اند.

اين عكس ها براي اطمينان در حال بررسي توسط مديرعامل هواپيمايي آسمان در پشت درهاي بسته است و به محض بررسي و اعلام نظر، به اطلاع خواهد رسيد.
گفته می شود لاشه هواپیما سمت منطقه سی سخت پیدا شده است.
سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، خبر پیدا شدن لاشه هواپیمای ساقط شده تهران یاسوج را در یکی از مناطق برف‌گیر منطقه نوقل، تایید کرد.

 تصاویر هوایی محل احتمالی سقوط هواپیمایی تهران - یاسوج 

خبر فوری : لاشه هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد/ اجساد پراکنده در کنار هواپیما مشخص است/لاشه هواپیما در منطقه سی سخت پیدا شده است/ هلال احمر پیدا شدن لاشه را تایید کرد + فیلم


 نقطه دقیق سقوط هواپیما مشخص شد.
افشارنیا در جمع خبرنگاران افزود: اجساد پراکنده در ارتفاعات بالای چهار هزار متر در ارتفاعات نقل در کنار لاشه هواپیما دیده شده است.

وی بیان داشت: نیروهای امدادی به نقطه سقوط اعزام شده اند. نیروها کمتر از یک ساعت دیگر به محل می رسند.

احتمال انتقال اجساد هواپیمای آسمان تا عصر امروز
  فرمانده میدان هلال احمر در محل سقوط هواپیما گفت:پس از کشف لاشه هواپیما در ارتفاع نوقل، تیم های امدادی و نیروها به منطقه اعزام تا اجساد را کشف و به پائین ارتفاعات منتقل کنند. اگر اجساد در یک نقطه باشند تا عصر امروز کار انتقال به اتمام می رسد.

لاشه هواپیما در منطقه پازن پیر و ارتفاعات نغول پیدا شده است

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: لاشه هواپیما در منطقه پازن پیر و در ارتفاعات نقل پیدا شد. سلیمی در جمع خبرنگاران افزود: این منطقه در ارتفاع چهار هزار متری قرار دارد و از ابتدا نیز جستجو از همین نغول آغاز شد.  وی بیان داشت: اجساد جانباختگان به زودی منتقل می شود.  سلیمی تصریح کرد: این لاشه در بالای روستای نغول و در ارتفاع بالا در دره پازن پیر پیدا شده که یک منطقه صعب العبور است.

بالگردها امکان انتقال اجساد را ندارد
مدیر اورژانس استان اصفهان: فرود بالگرد در نقطه مورد نظر غیرممکن است و اجساد باید به صورت دستی و زمینی به پایین کوه منتقل شوند که این کار زمان می‌برد.

دسترسی زمینی به این منطقه ممکن نیست/نیروها هلی برد می شوند

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: دسترسی زمینی به این منطقه بسیار سخت است و نیروها از طریق بالگرد به محل اعزام می شوند. غلام محمد زارعی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران در محل سقوط هواپیما افزود: با تلاشهای همه دستگاههای اجرایی و گروههای امدادی لاشه هواپیما در روز سوم حادثه کشف شد.  وی بیان داشت: این امر با از خود گذشتگی انجام شد و همه امدادگران از همه بخشها تلاش کرده و همه نقاط محتمل نیز بررسی شد.  زارعی تصریح کرد: این نقطه در ارتفاع بالای ۳۶۰۰ متر دنا قرار داشته و بسیار سخت گذر است.  وی افزود: کوهنوردان و تکاورها نیز برای انتقال اجساد به محل اعزام شده اند.

درخواست از فاتحان اورست و نیروهای حرفه ای ارگانها برای انتقال اجساد

 نماینده مردم دنا گفت: احتمال اینکه امروز اجساد از ارتفاعات منتقل شود، وجود دارد اما در نهایت باید دید تیم زمینی چه برنامه ای برای صعود به منطقه دارند.  نماینده مردم دنا گفت: اعزام تکاورها برای دسترسی به لاشه در حال انجام است. زارعی گفت: عملیات زمینی برای اعزام افراد به منطقه سقوط لاشه شروع شده است. وی تصریح کرد: لحظات پیش در ارتفاعات 3600 متری دنا در محدوده سمیرم در استان اصفهان این هواپیما پیدا شده و اکنون تکاورها را به منطقه حادثه اعزام کرده ایم. نماینده مردم دنا درباره آخرین وضعیت انتقال اجساد مسافران هواپیمای آسمان گفت: دسترسی به منطقه ای که لاشه هواپیما در آنجا یافت شده بسیار سخت است و امکان اینکه نیروی زمینی درمدت کوتاهی بتوانند به محل حادثه دسترسی پیدا کنند مشکل است. وی گفت: از کوهنوردان فاتح اورست و نیروهای حرفه ای ارگانهای مختلف درخواست کرده ایم برای اعزام به آن منطقه اقدام کنند و در انتقال اجساد به ما کمک کنند. نماینده مردم دنا گفت: این افراد به احتمال زیاد باید تا منطقه ای از طریق بالگرد اعزام شوند اما پس از ان امکان رفتن بالگرد وجود ندارد و این افراد باید از طریق زمینی به محل حادثه برسند.. وی ادامه داد: احتمال اینکه امروز اجساد از ارتفاعات منتقل شود، وجود دارد اما در نهایت باید دید تیم زمینی چه برنامه ای برای صعود به منطقه دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: