کد خبر: ۳۲۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۸
تمام سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی برای هم خط و نشان کشیدند و با جنگ لفظی نگران‌کننده‌ای که راه انداخته بودند، الفاظ توهین‌آمیز نثار یکدیگر کردند اما روز پنجشنبه گذشته ترامپ که رهبر کره‌شمالی پیشتر او را «پیر خرفت» نامیده بود، به یکباره اعلام کرد، دعوت «مرد موشکی» برای ملاقات رودررو را می‌پذیرد و حاضر است نخستین رئیس جمهوری تاریخ امریکا باشد که با رهبر کره‌شمالی چهره به‌ چهره دیدار می‌کند.
نیک نیوز: این خبر نه تنها جهان بلکه کاخ سفید و مشاوران ترامپ را هم شوکه کرد زیرا آنها هم از این تصمیم آقای رئیس جمهوری اطلاعی نداشتند.

خبر دعوت کیم جونگ اون از ترامپ برای دیدار مستقیم و پذیرفته شدن این دعوت از سوی رئیس جمهوری امریکا، پنجشنبه شب به وقت واشنگتن از سوی چونگ ایویی یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی کره‌جنوبی که به‌همراه هیأتی به امریکا سفر کرده، رسانه‌ای شد و او در جمع خبرنگاران کاخ سفید اعلام کرد که پیش از سفر به امریکا با رهبر کره شمالی دیدار داشته و ابراز تمایل کیم جونگ اون برای ملاقات با ترامپ را با رئیس جمهوری امریکا در میان گذاشته و رئیس جمهوری امریکا نیز آن طور که نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان گزارش کرده‌اند، بدون تأمل و مشورت با مشاوران خود به این ابراز تمایل پاسخ مثبت داده و کاخ سفید و جهان را شگفت‌زده کرده‌ است. کاخ سفید نیز تأیید کرد که ترامپ دعوت اون برای گفت‌و‌گوی مستقیم درباره مسأله هسته‌ای و موشکی کره شمالی را پذیرفته است اما هیچ اشاره‌ای به زمان و مکان این دیدار نکرد. در عوض، رئیس دفتر امنیت ملی کره جنوبی در نشست خبری خود زمان تقریبی دو ماه آینده را برای این دیدار اعلام کرد و گفت، احتمالاً دیدار تاریخی در ماه مه‌ انجام شود. به گزارش «ایران»، نیویورک تایمز گزارش کرده‌است، طبق برنامه‌هایی که از قبل اعلام شده بود، ترامپ قرار بود روز جمعه (دیروز) میزبان هیأت کره جنوبی در کاخ سفید باشد اما ناگهان رئیس جمهوری امریکا این ملاقات را روز پنجشنبه و یک روز زودتر برگزار کرد و در پاسخ به اظهارات چونگ ایویی یونگ که گفت، رهبر کره شمالی علاقه‌مند به دیدار مستقیم با ترامپ است، بسرعت اعلام کرد، او هم حاضر است با کیم جونگ اون دیدار کند. ترامپ حتی از نماینده کره جنوبی خواست همین حالا (ساعت 5 بعدازظهر به وقت واشنگتن) در جمع خبرنگاران حاضر شود و این بمب خبری را به اطلاع آنها برساند اما نماینده کره جنوبی نپذیرفت و گفت، ابتدا باید با مون جائه این، رئیس جمهوری کشورش مشورت کند. در این فاصله ترامپ نیز به صورت تلفنی با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن تلفنی گفت‌و‌گو کرد و قصد داشت با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین نیز تلفنی صحبت کند. در نهایت ساعت 7 بعدازظهر به وقت واشنگتن رئیس دفتر امنیت ملی کره جنوبی مقابل خبرنگاران حاضر شد و این خبر تاریخی را اعلام کرد. پس از آن، ترامپ نیز در پیامی توئیتری نوشت: نشست با رهبر کره شمالی در حال برنامه‌ریزی است. در حالی که او پیشتر گفته بود، تحت شرایطی خاص با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند و زمان کنونی برای چنین مذاکراتی مناسب نیست.

برای ترامپ که در سال 2017 کیم جونگ اون را مرد موشکی نامید و او را با «آتش و خشمی» بی‌سابقه تهدید کرد، این دیدار یک قمار نفسگیر است زیرا رهبر کره شمالی همان آدمی است که در سال 2017 با وجود تحریم‌ها، هشدارها، تهدیدها و جنگ‌های لفظی با ترامپ، دست از آزمایش‌های موشکی خود برنداشت و گمان نمی‌رود از این پس هم تغییر رویه دهد.
واکنش همسایگان کره شمالی

در پی ابراز تمایل ترامپ و اون برای دیدار مستقیم، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از این دو رهبر قدردانی کرده اما گفته است: ما به اعمال بیشترین فشارها علیه کره شمالی تا زمانی که این کشور اقدامات قابل کنترل، غیر قابل بازگشت و صادقانه در حوزه خلع سلاح انجام ندهد ادامه خواهیم داد. [در این زمینه] ژاپن و امریکا صد درصد با یکدیگر همکاری می‌کنند.

آبه افزود: ماه آینده میلادی و پیش از دیدار ترامپ با کیم جونگ اون به امریکا سفر می‌کند تا با ترامپ درباره مسأله کره شمالی صحبت کند. تحلیلگران بر این باورند که اظهارات آبه نشان می‌دهد، ژاپن اعتماد زیادی به تغییرموضع کره‌شمالی درخصوص خلع سلاح هسته‌ای ندارد و نگران است. این نگرانی تنها مختص ژاپن نیست زیرا بنا بر گزارش رسانه‌ها مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز پیش از دیدار ترامپ با اون، در اواخر ماه آوریل با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند. البته سخنگوی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی ابراز تمایل رهبران امریکا و کره شمالی برای دیدار با یکدیگر را یک موفقیت بزرگ اعلام کرد.

اگرچه وزارت خارجه چین تا لحظه تنظیم گزارش واکنشی به خبر دیدار ترامپ و اون نشان نداده بود اما تحلیلگران چینی از انتشار این خبر ابراز خشنودی کردند. همچنین وندی شرمن، مذاکره‌کننده امریکایی در توافق هسته‌ای ایران در دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین امریکا در این باره گفت: چین نسبت به دیدار رهبران کره شمالی و امریکا با وجود تمایل به وقوع چنین اتفاقی، محتاط است.
مواضع رؤسای جمهوری سابق امریکا در قبال کره شمالی

سایت نشریه تایم اما از زاویه دیگری به خبر دیدار احتمالی اون و ترامپ در ماه مه‌ نگاه کرده و به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است، واقعیت این است که ترامپ تمایل دارد کاری انجام دهد که رؤسای جمهوری پیشین او نکردند.در ادامه گزارش تایم آمده است، اگر دیدار ترامپ و اون عملی شود ترامپ نخستین رئیس جمهوری تاریخ امریکاست که با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند اما این بدین معنا نیست که در دوره‌های گذشته رؤسای جمهوری سابق امریکا گزینه دیدار با یک رهبر کره شمالی را نداشته‌اند. بیل کلینتون با پدر کیم جونگ اون ملاقات نکرد اما علاقه‌مند به کسب پیروزی دیپلماتیک در این زمینه تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش بود.

در دوره جورج دبلیو بوش اما امریکا موضع افراطی تری در مقابل کره شمالی گرفت و مذاکراتی را که در دوره کلینتون آغاز شده بود، متوقف کرد و همین مسأله باعث شد کره شمالی در سال 2006 نخستین آزمایش هسته‌ای خود را انجام دهد. بوش در آخرین سال ریاست جمهوری خود، کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد و امید داشت این اقدام باعث شود باب دیپلماتیک بین دو کشور که بسته شده بود، دوباره باز شود اما نشد.

در دوره باراک اوباما نیز اگرچه باب گفت‌و‌گو بین رهبران امریکا و کره شمالی باز بود اما اوباما هرگز باور نکرد که کره شمالی پیش شرط‌ها برای مذاکره مستقیم را بپذیرد یا با جدیت سلاح‌های هسته‌ای خود را تسلیم کند. در نهایت نیز این مذاکرات بدون دستیابی به توافقی به حالت تعلیق درآمد و کنار گذاشته شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: