کد خبر: ۳۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نگرانی برخی از دوستان مبنی بر اینکه رانت ایجاد شده است، به خاطر این بود که دیر تصمیم‌گیری شده است.
نیک نیوز: در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه و در پایان بررسی نوسانات نرخ ارز با حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تحولات بازار ارز موضوع مهمی بود که نمایندگان مستمراً اظهارنظر کرده و نگران بودند. آقای سیف تحلیل‌شان را گفتند و اعلام کردند که منابع ارزی ما بیشتر از مصارف ارزی است. اشکال در مدیریت است.

وی تأکید کرد: اینکه شرایط ملتهب شود و مجلس تقاضای برگزاری جلسه کند و از دولت بخواهد تصمیم‌گیری کند، نگران‌کننده بود؛ باید زودتر تصمیم می‌گرفتید. نگرانی برخی از دوستان مبنی بر اینکه رانت ایجاد شده است، به خاطر این بود که دیر تصمیم‌گیری شده است. از این به بعد تصمیمی که گرفته شده است را با جدیت دنبال کنید.

لاریجانی خطاب به سیف گفت: کمیته‌ای بگذارید که مستمراً رصد کند و ریزه‌کاری‌هایی که پیش‌بینی نشده است، در آن کمیته پیش‌بینی شود؛ همه مسائل را در تصمیمات خود در نظر نگرفته‌اید.

وی در خصوص سپرده ارزی گفت: در سال ۹۰ در زمینه سپرده ارزی، دولت عملکرد درستی نداشت که موجب سلب اعتماد مردم شد. اگر لازم است در این زمینه قانون گذرانده شود، کمیسیون طرحی بیاورد که الزام کنیم بانک مرکزی، حساب سپرده ارزی را ضمانت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین از بانک مرکزی خواست پیرامون تشکیل صندوق ذخیره طلا هم پیش‌بینی کند تا موضوع حاد نشده است.

وی ادامه داد: در مورد تعداد صرافی‌ها هم اگر موضوع کنترل نشود، مشکلات مشابه مؤسسات مالی و اعتباری ایجاد خواهد شد.

لاریجانی خطاب به سیف گفت: در قانون بودجه برای برخی از اقلام مانند دارو، ارز مبادله‌ای پیش‌بینی شد و باید با همان نرخ، دارو وارد شود و یا مابه‌التفاوت آن در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علاوه بر این، برخی افراد با ارز مبادله‌ای کالا وارد کرده‌اند و الان می‌خواهند با نرخ ارز جدید، آن را به فروش برسانند؛ این موضوع را نیز کنترل کنید.

وی در پایان گفت: بانک مرکزی هر کاری را که می‌تواند خودش انجام دهد، بر اساس برنامه زمانبندی انجام دهد و در مواردی که نیاز به اصلاح قانون است، لایحه ارائه دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: