کد خبر: ۳۲۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۶
رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ ارز بر اساس مدل شناور مدیریت شده قانونی تعیین می‌شود و هدف بانک مرکزی، تثبیت نرخ ارز نیست.
نیک نیوز: ولی‌الله سیف در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در بخش دوم اظهارات خود گفت: منابع و مصارف ارزی وضعیت مطلوبی دارد؛ باید بتوان مدیریت درست انجام داد. تلاش ما این است که رابطه نزدیک بین بانک مرکزی و کمیسیون اقتصاد وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اظهارات پورابراهیمی مبنی بر اینکه عامل اقتصادی برای نوسانات نرخ ارز وجود ندارد، گفت: این موضوع را صد درصد تأئید می‌کنم، به همین دلیل هم اشاره کردم که بحث انتظارات و التهابات کاذب در نرخ ارز در بازار اثر گذاشته است، وضعیت درآمدهای ارزی مطلوب است و برای تأمین ارز واردات مشکلی نداریم.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز در بسته پیشنهادی جدید دولت اظهار داشت: نرخ تعیین شده بر مبنای مدل شناور مدیریت شده قانونی و تکلیفی برای بانک مرکزی است و به هیچ وجه هدف ما تثبیت نرخ ارز نیست؛ اگر بخواهیم تثبیتی عمل کنیم، مشکل جدی ایجاد خواهد شد.

سیف درباره افزایش نرخ ارز از ۳۵۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان گفت: این افزایش نرخ باید در بودجه دیده شود. در گذشته هر چقدر از مبنای ارز مبادله‌ای که مستقیماً به حساب خزانه واریز می‌شد، فاصله می‌گرفتیم، عیناً در حسابی متمرکز و به حساب خزانه واریز می‌شد؛ منتهی امسال در بودجه تغییری ایجاد شد و رقم مابه‌التفاوت ناشی از مداخله بانک در بازار را در سود بانک مرکزی دیدند که باید اصلاح شود.

وی با تأکید بر اینکه برای تحقق اهداف اقتصادی‌مان نیاز به ثبات و آرامش داریم، گفت: این مدل کمک می‌کند تا ثبات اقتصادی ایجاد شود و بازار پیش‌بینی‌پذیر باشد و این هدف جز با حمایت مجلس از دولت تحقق نمی‌یابد.

سیف افزود: تفاوت نرخ ارز به جیب هیچ‌کس نرفته و دقیقاً به حساب خزانه واریز شده است؛ دیوان محاسبات و سازمان بازرسی نظارت کامل دارند.

وی اظهار داشت: از سال ۹۲ تا امروز تورم انباشته شده ۸۲ درصد بوده است، نرخ ارز از ۳۰۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافته که بیانگر افزایش ۴۰ درصدی نرخ ارز است و ناشی از تورم انباشته شده است و با تورم انباشته قابلیت توجیه وجود دارد؛ تنها چیزی که قابلیت دفاع ندارد، نوسانات شدید است که در اقتصاد مشکل ایجاد خواهد شد؛ تلاش داریم تا از نوسانات شدید جلوگیری کنیم.


برچسب ها: نیک نیوز ، دلار ، شناور ، نرخ
نام:
ایمیل:
* نظر: