کد خبر: ۳۲۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
در بحبوحه جنگ تعرفه ای واشنگتن با پکن، سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که تعرفه بسیاری از محصولات وارداتی از چین را کاهش داده یا حذف می کند.
نیک نیوز:  پس از مجلس نمایندگان آمریکا، سنای این کشور نیز به اتفاق آرا طرحی را تصویب کرد که تعرفه بیش از یکهزار و 660 کالای وارداتی را کاهش داده یا حذف می کند.
تحلیل رویترز نشان می دهد که نزدیک به نیمی از کالاهایی که مشمول این طرح می شوند، از صادرات چین به آمریکا هستند.
تصویب این طرح در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر وضع تعرفه بر واردات کالاهای چینی به مبلغ 50 میلیارد دلار، پکن را تهدید کرده که بر همه واردات آمریکا از این کشور که ارزشی بالغ بر 500 میلیارد دلار دارد، تعرفه اعمال می کند.
کاخ سفید تاکنون پیرامون این طرح که به «تعرفه مختلط» موسوم است، واکنشی نشان نداده است. برای قانون شدن این طرح لازم است که دو مجلس کنگره آمریکا اختلافات جزئی موجود در آن را برطرف کرده و برای امضای رئیس جمهوری این کشور آن را روی میز ترامپ بفرستند.
سنای آمریکا پیشتر نیز برای پیشگیری از اقدامات یکجانبه دولت ترامپ در موضوع تعرفه ها، تلاشی را آغاز کرد تا تعیین تعرفه های تجاری جدید از سوی رئیس جمهوری این کشور را به تایید کنگره مشروط کند.
این طرح اقدام آغازین برای قانونی است که تعیین تعرفه های تجاری جدید برای کالاهای وارداتی از سوی رئیس جمهوری آمریکا را مشروط به تایید کنگره این کشور می کند.
حامیان این طرح که با 88 رای موافق برابر 11 رای مخالف تصویب شد، باب کورکر، جف فلیک و پت تومی سناتورهای جمهوریخواه هم حزب ترامپ و موافق تجارت آزاد هستند.
ترامپ از اوایل سال جاری میلادی با اعمال تعرفه های جدید بر واردات برخی کالاها از دیگر کشورها، جنگی تجاری را به بهانه تامین امنیت ملی آغاز کرده است.
وی در گام اول تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را به ترتیب به 25 و 10 درصد افزایش داد که مورد انتقاد شدید چین به عنوان رقیب تجاری آمریکا و همچنین همپیمانان تجاری واشنگتن در اروپا و قاره آمریکا قرار گرفت.
کشورهایی که از این تعرفه ها آسیب دیدند در اقدامی متقابل فهرستی از کالاهای وارداتی از آمریکا را منتشر کرده و تعرفه آن ها را افزایش دادند.
دولت ترامپ در تازه ترین اقدام گفته که قصد دارد تعرفه واردات کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار را افزایش دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: