کد خبر : 350
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1400

صادرکنندگان ۷۲ درصد از تعهدات صادراتی خود را ایفا کرده‌اند

صادرکنندگان ۷۲ درصد از تعهدات صادراتی خود را ایفا کرده‌اند

نیک نیوز: به گفته مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران صادرکنندگان از فروردین ۱۳۹۷ تا آبان ۱۳۹۹ حدود ۷۲ درصد از تعهدات صادراتی خود را ایفا کرده اند و مابقی تا چند ماه آینده فرصت دارند تعهدات خود را انجام دهند البته حدود ۱.۵ میلیون یورو از تعهدات ایفا نشده مربوط به افراد فاقد کارت بازرگانی است.

 به تازگی رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرده بود که میزان بازگشت ارز صادراتی کشور ۶۰ میلیارد دلار بوده که کمتر از میزان ارزی است و باید برمی گشت، هرچند در چند سال گذشته بانک مرکزی و قوه قضائیه فشارهای زیادی به صادرکننده ها وارد کرده اند، اما تعهدات ارزی به درستی انجام نشده است.

 یکی از دلایل عدم ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مشکلات مربوط تراکنش های بانکی بوده که تحت تاثیر تحریم ها قرار داشته است، با این حال بخشی از تعهدات ارزی کشور توسط افرادی انجام شده که فاقد کارت بازرگانی بوده اند و این قشر حدود ۱.۵ میلیارد یورو ارز را به کشور برنگردانده اند، با این حال برخی از افرادی هم که کارت بازرگانی داشته اند هنوز تعهدات خود را ایفا نکرده اند.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه از فروردین ۱۳۹۷ تا آبان ۱۳۹۹ تعهدات ارزی صادرکنندگان ۳/۶۰ میلیارد یورو بوده که حدود ۴/۴۳ میلیارد یورو تا پایان سال ۹۹ به چرخه اقتصادی کشور برگشته است.

احسان قمری با بیان اینکه مهلت ۴ ماهه ایفای تعهدات ارزی برای بخشی از صادرات سال گذشته سررسید نشده، افزود: صادرکنندگان برای تعهدات ایفا نشده می توانند تا ابتدای مرداد امسال تعهدات ارزی سال گذشته را انجام دهند و در سه سال گذشته صادرکنندگان فقط ۷۲ درصد از تعهدات صادراتی خود را ایفا کرده اند.

 او با تاکید بر اینکه ۱۵ درصد ایفا تعهدات نسبت به مهرماه سال ۱۳۹۹ رشد داشته است، تصریح کرد: تغییر در روش های بازگشت ارز صادراتی و همراهی با صادرکنندگان در افزایش ایفای تعهدات ارزی موثر بوده است.

او با تاکید بر اینکه از فروردین ۱۳۹۷ تا آبان ۱۳۹۹ حدود ۲۴۰۰۰ صادرکننده فعالیت داشته اند، افزود:  نزدیک به ۱.۹ میلیارد یورو صادرات در این مدت توسط افرادی انجام شده که کارت بازرگانی نداشته اند و این افراد تنها ۸ درصد  تعهدات ارز خود را ایفا کرده و یک و نیم میلیارد یورو باقیمانده است.

مدیرکل دفتر  توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران درباره تعدیل نرخ ایفای تعهدات ارزی گفت: تعدیل نرخ ارز برای۱۳۹۷ حدود بیست درصد و برای سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ حدود ۱۰ درصد است؛ برای نمونه صادرکننده وقتی در سال ۹۷، کالا  به ارزش ۱۰۰ دلار ارسال کرده باشد، تعهد صادراتی او ۸۰ دلار است و  صادرکننده ایی که در سال گذشته ۱۰۰ دینار کالا فرستاده باشد، تعهد صادراتی اش ۹۰۰ دینار است.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
241,000
یورو یورو
286,000
درهم امارات درهم امارات
65,500
لیر ترکیه لیر ترکیه
27,700
یوان چین یوان چین
37,200
سکه سکه
103,100,000
طلای 18 عیار طلای 18 عیار
10,298,000